środa, 4 października 2017

#5 Historia nauczycielką życia | Październikowe nauki

Wydarzyło się w październiku


A skoro mamy październik i pierwszą środę miesiąca, czas na przegląd szczególnych i mniej szczególnych rocznic, które świętujemy właśnie w 10 miesiącu roku. Idąc za dość krótką jeszcze, ale jednak tradycją niniejszego bloga, przyjrzymy się 10 rocznicom okraszonym krótkimi naukami z nich wypływającymi, które proponuję (ponownie sięgniemy do artykułu z portalu ciekawostkihistoryczne.pl). Potem zaproponuję jeszcze wykaz 5, może poniekąd nieco bardziej subiektywnych, październikowych rocznic, na które chciałbym również wraz z ich naukami położyć szczególny nacisk, gdyż uważam je za wyjątkowo ważne. Na koniec dla rozluźnienia 5 rocznic z lekkim przymrużeniem oka, z których jednak także można się moim zdaniem czegoś nauczyć.
Zapnijcie zatem pasy i ruszamy w podróż przez wieki :)

Portal ciekawostkihistoryczne.pl wymienia 10 październikowych rocznic, o których warto pamiętać. Są to:

  1. 8 października 1982 r. – Sejm PRL przyjął ustawę o związkach zawodowych; nastąpiła tym samym delegalizacja NSZZ „Solidarność”. Co ciekawe, latem 1982 r. planowano inaczej postąpić ze związkiem, w bardziej chytry sposób: chciano mianowicie osadzić agentów SB na czołowych stanowiskach organizacji i w ten właśnie sposób przejąć kontrolę nad „Solidarnością” (w 2017 r. przypada 35 rocznica wydarzenia).
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Okazuje się, że nie tylko komputery mogą stać się czymś w rodzaju zombie, gdy ktoś z zewnątrz steruje nimi z pomocą nielegalnych metod, bez wiedzy właściwego posiadacza. Myślę, że w XXI w. potęga różnorodnych wątpliwych moralnie ideologii czyni bardzo wielu ludzi takimi bezwolnymi „zombie”, które tak naprawdę są marionetkami w ręku potężnych tego świata. Trzeba mieć się na baczności... My chrześcijanie wiemy, Kto daje prawdziwą wolność.
  2. 12 października 1875 r. – Przyszedł na świat Aleister Crowley – brytyjski okultysta i mistyk. Jego zdaniem „męskie dziecko o doskonałej niewinności i wysokiej inteligencji jest najodpowiedniejszą i najbardziej satysfakcjonującą ofiarą”. W związku z tak skumulowaną energią, wydaje ono jej najwięcej w momencie śmierci (142 rocznica).
    Nauka: Okultyzm jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń i niebezpiecznym orężem w ręku szatana (wiele artykułów w tej tematyce może poczytać np. na stronie wobroniewiaryitradycji.wordpress.com oraz w dwumiesięczniku „Miłujcie się”: https://milujciesie.org.pl/o-nas). Szczególnie dzieci trzeba chronić przed zakusami zła, które chce zniszczyć im życie.
  3. 15 października 1946 r. – Jeden z najbliższych współpracowników Hitlera, Hermann Göring popełnił samobójstwo w norymberskim wiezieniu poprzez połknięcie kapsułki z cyjankiem potasu. Kilka lat wcześniej zamieszkał w apartamencie cesarskim w podbitym przez Niemców Paryżu (71 rocznica).
    Nauka: Wielcy tego świata często kończą marnie. Ci, którzy mieli być panami, skończyli fatalnie: Göring, Himmler, Goebbels i wielu innych... Nie wolno nigdy nikogo skreślać i potępiać, ale wspomniani ludzie mieli naprawdę drastyczne i tragiczne finały swojego życia, przynajmniej z czysto ludzkiego punktu widzenia.
  4. 17 października 1944 r. – W Japonii zrodziła się idea kamikadze: specjalnych ataków (najczęściej z użyciem samolotów) na nieprzyjacielskie jednostki, czego efektem oprócz szkód zadanych wrogowi była oczywiście pewna śmierć atakującego (73 rocznica).
    Nauka: Akcje typu kamikadze można oceniać różnie, ale jednak żołnierze, decydujący się wziąć udział w takim działaniu, musieli być odważni; to trzeba im przyznać. Nikt nie wymaga (na szczęście...) od nas aż takiego poświęcenia w obronie Ojczyzny, ale czy zwykłe udanie się do lokalu wyborczego i oddanie głosu na kandydata nie powinno być dla każdego z nas podstawowym obywatelskim obowiązkiem moralnym?
  5. 18 października 1871 r. – Odszedł z tego świata Charles Babbage – brytyjski matematyk, który poświęcił 35 lat życia na konstruowanie maszyn liczących. Było to jego wielką pasją życiową, podobnie jak tworzenie tablic logarytmicznych. Najpewniej na potrzeby jego konstrukcji, wśród których prawdopodobnie był pierwszy komputer, opracowano pionierski program komputerowy (146 rocznica).
    Nauka: Wiem – historyk może nie przepadać za matematyką, a matematyk może nie interesować się tym co było, jedynie liczbami; mimo wszystko jedno jest pewne – historia i matematyka są bardzo mocno ze sobą powiązane i splecione – matematyka istnieje przecież w historii, a historia korzysta z matematyki, aby lepiej rozumieć samą siebie. Pewien nauczyciel historii powiedział nawet, że historia jest najbardziej matematycznym przedmiotem ze wszystkich nauk humanistycznych...
  6. 20 października 2011 r. – Zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, wieloletni dyktator Libii. Po okresie sukcesów i triumfu, w końcu przyszedł koniec. Zamiast szczęśliwej dyktatorskiej emerytury – niemiłe spotkanie z rozwścieczonymi powstańcami i makabryczny finał krwawych rządów oraz wielotygodniowej tułaczki (6 rocznica).
    Nauka: Podobna jak w punkcie 3 – krwawe dyktatury prędzej czy później same się wykrwawiają. Jako ciekawostkę dodajmy, że al-Kaddafi został w 1978 r. odznaczony przez PRL Orderem Zasługi.
  7. 21 października 1956 r. – I sekretarzem KC PZPR został „towarzysz Wiesław”, czyli Władysław Gomółka. W tym czasie, przynajmniej na krótki czas, państwo pofolgowało nieco obywatelom w niektórych sferach życia. Dzięki temu możliwe stało się sprowadzenie do Polski... rock'n'rolla (61 rocznica).
    Nauka: Czasami trzeba naprawdę niewiele żeby przez zabetonowane okno dostało się do wnętrza nieco ożywczego powiewu. Trzeba tylko wykorzystać każdą okazję, każde pęknięcie.
  8. 22 października 1581 r. – Dobiegł końca brawurowy rajd hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła wgłąb Rosji. Oddział palił, grabił i mordował na dystansie 1400 kilometrów. Niewiele brakowało, a w ręce atakujących dostałby się car Iwan IV Groźny (436 rocznica).
    Nauka: Nie wnikając w szczegóły i nie oceniając poszczególnych posunięć trzeba ogólnie przyznać, że warto, a nawet powinno się pamiętać szczególnie o tych momentach dziejów Polski, kiedy nie tylko na nas najeżdżano, ale to my mieliśmy coś do powiedzenia i poważne argumenty w zanadrzu.
  9. 29 października 1525 r. – Marcin Luter po raz pierwszy sprawował Mszę Świętą po niemiecku. Dodajmy, że jego konkurentką i reformatorką Kościoła była kobieta – Argula von Grumbach (492 rocznica).
    Nauka: Z historii reformacji płynie przede wszystkim podstawowe przesłanie – reformy często są potrzebne, ale posuwanie się w nich zbyt daleko, może poczynić jeszcze więcej zła i spustoszenia.
  10. 31 października 1922 r. – Na czele rządu Włoch staje słynny w historii dyktator Benito Mussolini. Na podstawie wielu nieudanych zamachów przeprowadzanych na jego życie w okresie sprawowania władzy spekulowano, że duce jest nieśmiertelny i kuloodporny. Kryska na matyska przyszła jednak w 1945 r. Ciało dyktatora zbezczeszczono (95 rocznica).
    Nauka: Żaden człowiek na świecie nie jest ani kuloodporny, ani nieśmiertelny tu na ziemi. Jeśli ktoś stwierdzi inaczej i zacznie żyć tylko doczesnością ociera się o najpoważniejszy błąd w dziejach, który może zgubić go na wieki.
(nie cytowałem informacji z podanej strony, ale opracowałem je na potrzeby bloga; źródło:

Bitwa pod Lepanto, autor nieznany;
źródło: By nieznany - National Maritime Museum (BHC0261), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3512696 

A teraz wcześniej zapowiadane moje propozycje rocznicowe z krótkimi naukami:
  1. 7 października 1571 r. – Zwycięstwo Ligi Świętej odniesione nad Imperium Osmańskim w bitwie morskiej pod Lepanto (w 2017 r. przypada 446 rocznica wydarzenia).
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Ta jedna z najbardziej krwawych bitew morskich i zarazem jedna z kluczowych w dziejach świata dowodzi, że potęga modlitwy, szczególnie tej różańcowej, jest naprawdę wielka. A inaczej mówiąc: ogromna jest potęga Boga, który działa cuda jeśli tylko człowiek mu na to pozwoli. I jeszcze mała ciekawostka: kroniki z tamtej epoki wspominają tylko jedną kobietę-żołnierkę, biorącą udział w bitwie – była nią niejaka Maria la Bailadora.
  2. 12 października 1492 r. – Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę; ściślej: dopłynął do wybrzeży archipelagu Bahamów jako pierwszy Europejczyk (przynajmniej oficjalnie, bo może kiedyś byli tam już przed nim Wikingowie...); (525 rocznica).
    Nauka: Kolumb chciał, jak wiemy, odkryć drogę do Indii, a odkrył Amerykę. Czasami przez przypadek dochodzi do wielkich rzeczy...
  3. 13 października 1917 r. – W Fatimie miało miejsce szóste i zarazem ostatnie objawienie Matki Bożej trójce pastuszków; to wtedy wydarzył się tzw. Cud Słońca (100 rocznica).
    Nauka: Pan Bóg bardzo często daje dowody swej obecności; czasami są one bardziej wyraziste, innym razem nieco bardziej subtelne. Zawsze jednak Bóg daje się poznać, jeśli tylko człowiek okaże choć minimum dobrych chęci. W przeciwnym razie „choćby kto z umarłych powstał” (Łk 16,31), nic to nie pomoże... Zachęcam do poczytania o objawieniu z 13 września: https://historianauczycielkazycia.blogspot.com/2017/09/2-historia-nauczycielka-zycia-nauka-z.html.
  4. 19 października 1984 r. – Ks. Jerzy Popiełuszko zostaje porwany przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO (33 rocznica).
    Nauka: Niejednokrotnie bardzo trudno jest wyznaczyć granice zła, do których jest w stanie posunąć się człowiek.
  5. 24/25 października 1917 r. (6/7 listopada wg kalendarza gregoriańskiego) – W Rosji rozpoczęła się słynna rewolucja październikowa, w wyniku której do władzy doszli bolszewicy (100 rocznica).
    Nauka: Historia rewolucji często poplamiona jest krwią i zbrukana śmiercią wielu ludzi. Gwałtowne zmiany nie zawsze prowadzą ku dobremu, a czasami przyczyniają się wręcz do eskalacji zła i przemocy, prowadzonej pod pozorami walki o dobro i poprawę sytuacji.
Na koniec rocznice może z małym przymrużeniem oka ;), o których warto pamiętać. Oto one:

  1. 1 października 1977 r. – Słynny piłkarz brazylijski Pelé rozegrał swój ostatni oficjalny mecz w karierze. Jedną połowę tamtego spotkania rozegrał w barwach New York Cosmos, a drugą zagrał dla Santosu (w 2017 r. przypada 40 rocznica wydarzenia).
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Nic nie trwa wiecznie, nawet kariera tak znakomitego piłkarza. Nie jest to oczywiście smutna konkluzja, bo przecież zawsze pozostają wspaniałe wspomnienia, na których trzeba budować teraźniejszość i przyszłość. Jest to po części jeden z głównych elementów misji niniejszego bloga :)
  2. 5 października 1767 r. – Rozpoczął obrady tzw. Sejm Repninowski, inaczej zwany Delegacyjnym (trwał do 1768 r.). Wyłoniona przez Rosjan polska delegacja zmuszona była przyjąć niekorzystne dla Polski uchwały, umacniające moskiewskie wpływy nad Wisłą (250 rocznica).
    Nauka: Skąd my to znamy? Trzeba wystrzegać się jednej z największych fars w historii, jakimi są działania bezprawne wykonywane przy pomocy nacisku i szantażu, skryte pod płaszczykiem legalności.
  3. 14 października 1907 r. – W Nowym Jorku miał miejsce początek słynnego kryzysu finansowego na giełdzie, znanego także jako panika roku 1907 (110 rocznica).
    Nauka: Pokładanie ufności jedynie w majątku jest bardzo ryzykowne. Nie wnikając w szczegóły ani nie potępiając bogactwa i roli pieniądza w życiu człowieka pragnę zaprezentować mały cytat: „Są na świecie ludzie, którzy są tak biedni, że mają tylko pieniądze”. Bez komentarza :)
  4. 15 października 1582 r. – Był pierwszym dniem obowiązywania kalendarza gregoriańskiego w Polsce i kilku innych państwach katolickich. Po 4 października nastał od razu 15 dzień tego miesiąca (435 rocznica).
    Nauka: Czas ucieka, wieczność czeka :)
  5. 29 października 1611 r. – Do Warszawy wjechał triumfalnie hetman Stanisław Żółkiewski, zwycięzca spod Kłuszyna. Prowadził jeńców z rodu Szujskich (byłego cara Wasyla IV z braćmi). Zostali oni zmuszeni do złożenia hołdu królowi Zygmuntowi III Wazie na sejmie warszawskim (406 rocznica).
    Nauka: Było wiele momentów w naszych dziejach, gdy to inni musieli się nam kłaniać. To coś dla tych, którzy cierpią na kompleks niższości :)

Jeśli komuś mało, odsyłam po więcej rocznic do wikipedii:


Wiem, że była to dość spora dawka rocznic i nauk, ale tym bardziej mi miło, że dotrwaliście do końca :) To tak na dobry początek miesiąca :)

Pozdrawiam Was ciepło i tradycyjnie zachęcam do komentowania i zgłaszania swoich propozycji rocznicowych, tym razem jeśli chodzi o październik, które uważacie za szczególnie ważne lub może najbardziej komiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz