Menu

środa, 30 maja 2018

#40 Historia nauczycielką życia | Jak cię widzą, tak cię piszą 3 – najdziwniejsze przydomki władców Anglii i Szkocji

    Czyli o tym, jak dziwne przydomki nosili niektórzy władcy Anglii i Szkocji (subiektywny ranking)

Była już lista najdziwniejszych przydomków władców w ogóle, wzięliśmy też pod lupę „ksywy” francuskich koronowanych głów, a teraz przyszedł czas na monarchów Anglii. Tutaj od razu zaznaczam, że przy sporządzaniu poniższej listy wziąłem też pod uwagę dynastie z okresu, gdy nie było jeszcze jednej Anglii, ale siedem mniejszych królestw. Ranking sięga też oczywiście do czasów i obejmuje je, gdy Królestwa Anglii i Szkocji połączyły się w Wielką Brytanię (1707 r. za sprawą królowej Anny), choć akurat żaden król panujący po 1707 r. nie znalazł się na liście :)

Wiem – kiedyś zapowiadałem, że dziś ukaże się lista najpiękniejszych przydomków francuskich. Nie wykluczam oczywiście, że do tego pomysłu jeszcze wrócę, ale póki co opuśćmy Francję i wybierzmy się do Anglii. Za długo na raz siedzielibyśmy w jednym państwie :)



Oto zwycięzca poniższego rankingu - Malcolm IV Dziewica (fot. domena publiczna)


A oto zapowiadana, moja subiektywna lista najdziwniejszych przydomków władców Anglii i Szkocji:

  1. Malcolm IV Dziewica (w oryginalnym języku gaelickim (do dziś używany w niektórych regionach Szkocji) Máel Coluim mac Eanric) – pochodził z dynastii Dunkeld, panował w latach 1153-1165 i był ostatnim królem Szkocji noszącym imię rdzennie szkockie. Jego następcy nosili już imiona anglosaskie lub łacińskie. Jak widać, na czele listy wylądował Szkot. Przyznam, że jego przydomek porządnie mnie zaskoczył. Generalnie był godnym naśladowania władcą: pobożnym, ceniącym czystość, fundującym liczne kościoły i klasztory oraz stroniącym od wojen – to cechy do naśladowania. Nie wiedziałem jednak, że jego przydomek wywodzący się od tych pięknych cech, mógł być używany także w kontekście mężczyzny. Poszperałem po Internecie i okazało się, że dawniej, też w Polsce, terminu tego używano również w stosunku do panów. Co ciekawe, w języku staropolskim funkcjonowało również słowo „prawiczka” w stosunku do mężczyzn-dziewic. Nauczka historii: historia lubi zaskakiwać :)
  2. Ethelred II Bezradny (ang. Ethelred II The Unready) – z dynastii Cedryka. Rządził Anglią w latach 978-1013 i od 1014-1016. Można się spotkać również z innymi jego przydomkami: Nierozważny, Gnuśny; poza tym „The Unready” może znaczyć (lub raczej powinno) też Niegotowy. W każdym razie chodzi o to, że Ethelred panował w trudnych czasach. To za jego rządów Anglię opanowali Duńczycy Swena Widłobrodego, których najazdy wespół z Norwegami pustoszyły kraj. Zarzuca mu się też brak zdecydowania, a także uleganie złym radom doradców. Stąd też jeszcze inny jego przydomek: Ten, któremu źle radzono.
  3. Edmund II Żelaznoboki (ang. Edmund II Ironside) – z dynastii Cedryka. Król Anglii od 23 kwietnia 1016 do 30 listopada 1016, syn Ethelreda II Bezradnego. Gdy najeźdźca Anglii Swen Widłobrody rychło zmarł ojciec Edmunda na krótko odzyskał tron, ale popadł w konflikt z synem. Sprawami angielskimi zaczął się interesować syn Swena – Kanut Wielki. Gdy Edmund II został królem udało mu się odeprzeć Duńczyków, ale wkrótce zmarł. Tak czy inaczej to taki „Iron Man” :), a jego przydomek jest docenieniem zasług na polu wypędzenia najeźdźców z ojczyzny.
  4. Harold I Zajęcza Stopa (Zająconogi, ang. Harold I Harefoot) – syn Kanuta Wielkiego, a zatem w zasadzie był Duńczykiem na tronie Anglii (w latach 1037-1040). Swój przydomek zawdzięczał ponoć doskonałym zdolnościom łowieckim. Myślałem, że chodziło o jakiś defekt jego stopy, a tutaj takie piękne znaczenie przydomka :) Nauczka historii: pozory mylą :)
  5. Małgorzata Panna Norweska lub Dziewczę z Norwegii (ang. the Fair Maid of Norway) – zaczęliśmy dzisiaj od Szkota i zakończymy na Szkotce, a właściwie córce Szkotki i króla Norwegii Eryka II Wroga Księży (no proszę, kandydat na jeden z najbardziej odjechanych przydomków norweskich :) Nominalnie była królową Szkocji w latach 1286-1290, chociaż nigdy nie postawiła stopy na ziemi szkockiej. Co ciekawe, gdy jako siedmiolatka podróżowała wreszcie do swojego państwa, zmarła w drodze.

Nie dość, że trzeba nosić koronę, to jeszcze te przydomki... (fot. Jimmy Chan, pexels.com)

W ramach formalności wspomnijmy jeszcze króla Jana Bez Ziemi, który jest chyba jednak bardziej znany od władców z listy. Choć nie zmieścił się na mojej liście, też posiadał niezłą „ksywkę”.

Zapraszam do komentowania i polubienia mojego profilu Biblia i Historia w mediach społecznościowych. Dzięki.


Bibliografia wpisu:

W przygotowaniu wpisu oparłem się głównie na wikipedii, ale zaglądałem też na portale myslkonserwatywna.pl i astrahistoria.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz