Menu

środa, 7 lutego 2018

#23 Historia nauczycielką życia | Lutowe nauki

    Było to w lutym...

Chociaż luty liczy sobie tylko 28 dni, z wyjątkiem rzecz jasna tzw. lat przestępnych, może poszczycić się bogatą listą interesujących wydarzeń, które właśnie w nim miały miejsce. Przyznam szczerze, że przygotowując się do napisania tego tekstu miałem problem bogactwa, a jak wiecie, od stycznia br. (od początku drugiego sezonu bloga) posty poświęcone rocznicom szczegółowiej traktują nie o 20 jak dawniej, lecz 10 wydarzeniach; do nich też staram się zaproponować krótkie nauki, jakie możemy z nich wydobyć. Pozwalam sobie jednak wypisywać dodatkowo także kilka (czasem kilkanaście, może zdarzyć się i więcej :) zdarzeń), o których też powinniśmy lub możemy pamiętać.



Już bez zbędnych wstępów przejdźmy do rzeczonych rocznic.

5 rocznic, o których musimy/powinniśmy pamiętać:
  1. 2 lutego 1943 r. (w 2018 r. przypada 75 rocznica wydarzenia) – Tego dnia zakończyła się bitwa stalingradzka (zwana też bitwą nad Wołgą), bezsprzecznie jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej i jedna z najbardziej krwawych w historii świata. Prące na Wschód siły niemieckie zostały zatrzymane, a następnie odparte i pokonane przez sowietów, co było niezwykle istotnym ciągiem zdarzeń w dziejach całej wojny. Szacuje się, że w tej operacji zginęło ponad 1,5 miliona ludzi.
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Jeden z niemieckich żołnierzy biorących udział w bitwie stalingradzkiej pisał do żony: „Kochana Helgo! Wiesz dobrze, że bałem się Wschodu. Padamy tu jak muchy. Nikogo to nie obchodzi, poległych się nie grzebie. Bez rąk, bez nóg, bez oczu, z rozwalonymi brzuchami, leżą wszędzie wokoło”. Ubolewam nad tym, że niektórzy widzą w średniowieczu synonim zacofania i ciemnoty. To okrutnie niesprawiedliwe! Wtedy jednak na ogół obowiązywał kodeks rycerski. Rycerze się bili, ale przynajmniej na logicznych zasadach. A w XX w. co? W dobie postępu, a jednak skala zacofania moralnego sięgnęła zenitu. Czasami lepiej być „zacofanym”, żeby w gruncie rzeczy być prawdziwie nowoczesnym...
  2. 8 lutego 1296 r. (722 rocznica) – Zamordowano króla Polski Przemysła II, potomka Mieszka III Starego i ostatniego przedstawiciela męskiego Piastów wielkopolskich. Najczęściej podaje się, że za tym wydarzeniem stali Brandenburczycy oraz Nałęczowie i Zarembowie.
    Nauka: Lubicie tzw. historię alternatywną? Co by było np. gdyby Przemysła II nie zamordowano? Czy Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki byliby królami? Czy powstałaby „Korona królów” ;) Historia alternatywna historycznym science fiction?
  3. 11 lutego 1858 r. (160 rocznica) – Miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej w Lourdes św. Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielle.
    Nauka: Kiedyś pisałem już o Cova da Iria. Lourdes było wcześniej. Może ktoś uważa, że wiara w te wszystkie nadprzyrodzone zjawiska, te objawienia jest absurdem, przejawem szaleństwa. A może trzeba spojrzeć na to inaczej; a może wiara opiera się na bardziej logicznych przesłankach niż nam się wydaje. A może czymś niepoważnym jest zaprzeczanie oczywistościom, takim, jakie choćby wyłaniają się z historii autentycznych objawień, także i tego w Lourdes?
  4. 14 lutego 1942 r. (76 rocznica) – Przemianowano Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
    Nauka: „Armia Krajowa to fenomen w polskiej historii, który powinniśmy rozpoznawać nie tylko my, Polacy, ale mówić o AK powinniśmy na arenie międzynarodowej, ponieważ Europa nadal żyje w cieniu II wojny światowej” – to opinia prof. Jana Żaryna. Szczególnie 14 lutego pamiętajmy o AK i wkładzie jej przedstawicieli w dzieje naszej Ojczyzny.
  5. 19 lutego 1846 r. (172 rocznica) – W Galicji Zachodniej wybuchła tzw. rabacja galicyjska.
    Nauka: Chłopi, podburzeni przez okupanta, wystąpili przeciwko szlachcie, mieszczanom i urzędnikom. Wydarzenia tamtych dni to bez wątpienia jedne z najtragiczniejszych momentów w naszych dziejach. Brat zabijał brata... Na skutek różnorodnych czynników świadomość narodowa wśród chłopów polskich była nierzadko bardzo ograniczona. Musiało upłynąć wiele lat, żeby to zaczęło się zmieniać. Ale jest to już temat na inną opowieść.

„Rzeź galicyjska”, Jan Nepomucen Lewicki
źródło: wikipedia

Pamiętajmy też m.in. o: 1 lutego 1411 r. – I pokój toruński;
1 lutego 2003 r. – Awaria i zniszczenie wahadłowca Columbia (śmierć siedmioosobowej załogi);
6 lutego 1958 r. – Katastrofa lotnicza, w wyniku której zginęło m.in. ośmiu piłkarzy Manchesteru United;
8 lutego 1863 r. – Konwencja Alvenslebena (porozumienie prusko-rosyjskie przeciw powstaniu styczniowemu);
9 lutego 1943 r. – Pierwsza masowa zbrodnia UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) na ludności polskiej;
10 lutego 1940 r. – Pierwsze deportacje Polaków na Sybir;
21 lutego 1916 r. – Rozpoczęła się bitwa pod Verdun, jedna z najbardziej krwawych w dziejach świata;
22 lutego 1848 r. – Początek Wiosny Ludów: wybuch rewolucji lutowej we Francji;
23 lutego 1998 r. – Ratyfikacja konkordatu między Watykanem i Polską;
24 lutego 1953 r. – Zgładzenie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”;

5 rocznic, o których możemy pamiętać:
  1. 1 lutego 1893 r. (w 2018 r. przypada 125 rocznica wydarzenia) – W West Orange (stan New Jersey) powstało pierwsze na świecie komercyjne studio filmowe (na terenie laboratoriów Thomasa Alvy Edisona). Nazwano je „Black Maria” (Czarna Maria) w nawiązaniu do malowanych na czarno karetek więziennych. Studio pomalowano bowiem czarną farbą i było dość ciasne.
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Podobno nazwa „Black Maria” powstała w USA w XIX w.; wywodzi się od niejakiej Marii Lee – czarnoskórej kobiety, która „prowadziła pensjonat w Bostonie i pomagała policji w eskortowaniu pijanych i nieuporządkowanych klientów do więzienia” (źródło). Tak to już w historii nieraz jest, że tworzy się najróżniejsze nazwy i określenia nieraz dość oryginalne, czasami komicznie brzmiące, które są niczym przyprawy w nieraz bardzo niestrawnych daniach serwowanych przez dzieje. Czy wiecie o co chodzi np. z „Grubą Bertą” :) Napiszcie w komentarzach.
  2. 4 lutego 1943 r. (75 rocznica) – Przyszła na świat Wanda Rutkiewicz, polska alpinistka i himalaistka. Wsławiła się m.in. tym, że jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest, a jako pierwsza kobieta weszła na K2. Ciekawostką jest, że stanęła na Mount Everest 16 października 1978 r., a zatem w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.
    Nauka: Piękno historii – zbieżności dat, miejsc i wydarzeń, z których ślicznie utkane są dzieje.
  3. 8 lutego 2016 r. (2 rocznica) – Chiński Nowy Rok. Jest to data ruchoma, która w 2018 r, przypadnie 16 lutego.
    Nauka: Dla nas niby zwyczajna data, a dla Chińczyków rozpoczyna się nowy rok (choć oni oficjalnie używają już naszego kalendarza). Przy tej okazji nasunęła mi się taka refleksja dotycząca względności czasu. Każde, szczególnie ważne, wydarzenie opatrujemy datą i słusznie; żeby się nie pogubić i żeby się zorientować. Jest jednak wiele kalendarzy i sposobów mierzenia czasu; tymczasem jedno jest niezmienne: czas ucieka, wieczność czeka... O tym już kiedyś trochę pisałem.
  4. 13 lutego 1923 r. (95 rocznica) – Urodził się amerykański pilot doświadczalny Chuck Yeager – jako pierwszy człowiek przekroczył barierę dźwięku.
    Nauka: My ludzie przekraczamy wiele barier i bardzo dobrze, bo trzeba iść do przodu. Czy jednak jesteśmy gotowi na przekroczenie bariery, jaką jest śmierć; bo każdy ją musi przekroczyć... Co zrobić i jak się przygotować, żeby udało się ją szczęśliwie przebyć? Odpowiedzi udzielił Jezus z Nazaretu ok. 2 tys. lat temu. Może warto Go posłuchać?
  5. 14 lutego 2003 r. (15 rocznica) – Do krainy wiecznie zielonych pastwisk odeszła owca Dolly – pierwszy sklonowany ssak.
    Nauka: Niby niepozorna owca, a jakże ważne było jej przyjście na świat i życie. Mimo wszystko... to przegięcie. Jej historia i życie kilku innych zwierząt-klonów, które rodziły się najczęściej chore, uczy, że człowiek powinien trzymać ręce z daleka od spraw typu klonowanie, a już szczególnie istot ludzkich. Z jednej strony zabijanie dzieci nienarodzonych, a z drugiej klonowanie człowieka – tego zła byłoby już stanowczo zbyt wiele.

Można też pamiętać m.in. o: 2 lutego – Dzień Świstka (USA i Kanada);
2 lutego 1918 r. – Śmierć Johna L. Sullivana; uznaje się go za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym;
5 lutego 1843 r. – Pierwszy raz widziano na niebie Wielką Kometę Marcową 1843;
7 lutego 1878 r. – Zmarł papież Pius IX. Jego pontyfikat trwał 31 lat, 7 miesięcy i 21 dni (11559 dni). Poza św. Piotrem to najdłuższy pontyfikat w historii.
13 lutego 1998 r. – Zakończyła się produkcja samochodów „Żuk”;
15 lutego 1933 r. – Nieudana próba zamachu na prezydenta Franklina Delano Roosvelta, której podjął się Giuseppe Zangara. Śmiertelnie ranił jednak burmistrza Chicago Antona Cermaka;
16 lutego 1923 r. – Otwarcie grobu Tutanchamona przez Howarda Cartera i Lorda Carnarvona;
21 lutego 1848 r. – Marx i Engels opublikowali „Manifest komunistyczny”;
26 lutego 1993 r. – Pierwszy zamach na World Trade Center;
28 lutego 2013 r. – Papież Benedykt XVI przeszedł na emeryturę, co zapowiedział 11 lutego tamtego roku



Dziękuję za uwagę i zapraszam już za tydzień na drugi wpis ze specjalnej blogowej miniserii „100+ Cudowna historia Polski”. Szczegóły we wpisie wprowadzającym. Najserdeczniej zapraszam!
Pozdrawiam i życzę udanego ostatniego tygodnia karnawału.


PS, czyli Prośba Serdeczna :) Nie zapominajcie, że możecie mnie znacznie wesprzeć nie wydając ani grosza! Wystarczy, że przeczytacie mój tekst na Blasting News (oto on: http://pl.blastingnews.com/felietony/2018/01/swiety-mikolaj-jednak-istnial-brytyjscy-naukowcy-przeprowadzili-ciekawe-badania-002292199.html) i udostępnicie go w Sieci. Akcja jest ważna do 16 lutego. Z góry (i z Góry :) wielkie dzięki!


Bibliografia wpisu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz