Menu

środa, 12 sierpnia 2020

#86 Historia nauczycielką życia | HW/3 Co dwie głowy...

 Czyli m.in. o tym, że w historii ważny jest drugi człowiek



Drodzy!

Za nami dwa odcinki Historycznych wakacji. Powiedzieliśmy sobie już >>>, że wakacje to dobry czas, żeby po raz pierwszy lub na nowo odkrywać historię. Zaznaczyliśmy >>>, że wobec mnogości materiału nierzadko lub prawie zawsze musimy wybierać albo przynajmniej decydować, jakim kwestiom poświęcamy więcej uwagi.

Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na dwie sprawy, które podprowadzą nas do głównego tematu tego wpisu.
fot. PublicDomainImages, Pixabay.com

Po pierwsze, niedawno na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej odkryłem bardzo budującą i pokrzepiającą informację: "Coraz więcej Polaków upamiętnia dzieje przodków". Dzięki Bogu, że tak właśnie jest. Ludzie coraz chętniej przeczesują rodzinne, parafialne, itd. archiwa i interesują się jej przeszłością. Przeczytajcie sobie ten tekst na stronie niedziela.pl >>>. To bardzo pięknie wpisuje się w temat pierwszego odcinka naszej wakacyjnej serii. Jeśli jeszcze ktoś z nas ma opory przed wejściem na drogę odkrywania tajemnic historii, szczególnie tej rodzinnej, niech czuje się zachęcony.

Po drugie, zbliża się jedna z najważniejszych rocznic tego roku: 100. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą. To właśnie 15 sierpnia 1920 r. wydarzyło się coś, co pozwoliło unicestwić pochód bolszewizmu na Zachód Europy. My Polacy głęboko wierzymy, że stało się tak za wstawiennictwem Królowej Polski, Maryi Częstochowskiej. Tak niezwykła rocznica (inne sierpniowe rocznice >>>) jest doskonałą okazją, żeby tak na serio zainteresować się historią, nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie.

Po trzecie, dochodzimy do głównego przesłania tego trzeciego, wakacyjnego spotkania z historią. Grzebanie w archiwach i odkrywanie ciekawych miejsc i rzeczy historycznych to jedno, wybieranie interesujących i ważnych dla nas wątków z historii to drugie, ale w tym wszystkim czynnikiem bardzo pomocnym może okazać się drugi człowiek. Oczywiście tych drugich może być zdecydowanie więcej :) Chodzi o to, żeby nawiązać relację z innymi ludźmi, którzy mogą mieć bardzo wiele do powiedzenia w dziedzinie historii. Wakacje to znów idealny czas, żeby takie znajomości zawrzeć lub zwyczajnie nawiązać.
fot. dassel, Pixabay.com
 
Zawsze lubiłem filmy dla dzieci i młodzieży, i nie tylko, kiedy np. młodzi ludzie w trakcie spędzania wakacji u dziadków odkrywali jakieś ciekawe fakty z historii lub po prostu z przeszłości swojej rodziny. Dziadkowie lub jacyś starsi ludzie z pasją opowiadali intrygujące historie i robili wiele, żeby mali ludzie, jak to się mówi, połknęli bakcyla historii. Ba, sam mam w pamięci wiele takich wydarzeń z mojego życia.

No właśnie, najczęściej, a mówiąc bezpośrednio, zawsze inni ludzie mogą nam bardzo pomóc w odkrywaniu historii, a może przede wszystkim, w wyborze najważniejszych kwestii i spraw, którymi powinniśmy się zainteresować, żeby nie pobłądzić w przepastnych nieraz odmętach dziejów.

Bardzo ważne jest też to, że tacy mądrzy ludzie, pasjonaci historii, najpewniej uchronią nas przed zgubnym wpływem historii wypaczonej, zafałszowanej, której niewprawne oko może w porę nie wychwycić.

To jest zatem kolejne zadanie dla nas nie tylko na czas wakacji, ale na wieki wieków - nawiązywać relacje z mądrymi ludźmi, dla których historia to prawdziwa skarbnica wiedzy i mądrości; po prostu - życiowa pasja.

Czy masz już na oku takie osoby? Jeśli nie, rozejrzyj się. Może w Twoim domu jest babcia, dziadek lub jakaś starsza osoba, z którą tak naprawdę nigdy nie porozmawiałeś o historii? Może w Twoim sąsiedztwie są takie "chodzące skarbnice historii"? Może mógłbyś nawiązać relację z jakimś historykiem lub lokalnym pasjonatem historii? Może w internecie masz kogoś takiego na oku, kto mógłby Ci chętnie przybliżyć jakieś arkana dziejów?

Opcji jest wiele. Spróbuj, a nie pożałujesz :)



Teksty na blogu z aktualnie największą liczbą odsłon (stan na 10.08.2020):

1. #3 Historia nauczycielką życia | Gdy szkiełko i oko wymiękają >>>
2. #34 Historia nauczycielką życia | „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono >>>
3. #46 Historia nauczycielką życia | "Nic ponad sandał, szewcze!" >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz