A
w grudniu zdarzyło się...
Bardzo
serdecznie witam Was w kolejnym odcinku z cyklu rocznicowego. Dziś
wyjątkowo spotykamy się w drugą środę miesiąca (pamiętny dzień dla naszej Ojczyzny - 13 grudnia), bo nieco ponad
tydzień temu mówiliśmy sobie o św. Mikołaju (#14 Historia nauczycielką życia | Dekonspiracja św. Mikołaja). Mam
nadzieję, że macie ochotę przypomnieć sobie tudzież poznać
kilka mniej lub bardziej poważnych grudniowych rocznic. A zatem do
dzieła!
Dość
starym już zwyczajem (od września br. :) zapraszam do zapoznania
się z 10 rocznicami z portalu ciekawostkihistoryczne.pl opatrzonymi naukami przeze mnie stworzonymi, które
w mojej
subiektywnej opinii chce nam przekazać historia.
- 5 grudnia 1867 r. (w 2017 r. przypada 150 rocznica wydarzenia) – Urodził się późniejszy marszałek Józef Piłsudski; w Zułowie. Już właściwie jako nastolatek dawał się we znaki caratowi i zaliczył zesłanie na Syberię w wieku 19 lat.Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Może właśnie dzisiaj, teraz, gdzieś w Polsce lub na świecie urodził się ktoś zacny. Dlaczego nie? Przecież 5 grudnia 1867 r. chyba niewielu (albo nikt) nie zdawało sobie sprawy z późniejszej świetności niemowlęcia, które właśnie wtedy przyszło na świat.
- 7 grudnia 1941 r. (76 rocznica) – Słynny atak Japończyków na Pearl Harbor. Niebawem doszło do odcięcia Amerykanów od plantacji kauczuku, stosowanego w prototypie bomby zapalającej. Co ciekawe, jej konstruktor – niejaki prof. Louis F. Fischer, zastąpił kauczuk mydłami naftalenowym i palmitynowym. Dało to początek tzw. napalmowi, czyli według internetowego słownika języka polskiego – „palnej, żrącej substancji o konsystencji galarety, stosowanej w miotaczach ognia i lotniczych bombach zapalających”.Nauka: Może czasami wydaje się, że jesteśmy odcięci od czegoś absolutnie „niezbędnego”, np. od Internetu, gdy nie ma prądu. A może właśnie wtedy odkryjesz coś niezwykłego lub wpadniesz na jakiś niesłychanie odkrywczy pomysł?
- 8 grudnia 1854 r. (163 rocznica) – Ogłoszenie konstytucji apostolskiej „Ineffabilis Deus” papieża bł. Piusa IX. Jego Świątobliwość uznał dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Spekuluje się, że to właśnie na cześć tego wydarzenia pierwsza polska osada, założona przez Górnoślązaków, w USA (Teksas) została nazwana Panna Maria.Nauka: Bardzo piękny, pewnie dość mało znany, przykład niezwykle Maryjnego rysu Polski i Polaków. Szkoda, że bardzo często wielu atakuje przejawy tradycyjnej, pięknej pobożności, także Maryjnej, w naszej Ojczyźnie. Trzeba pielęgnować to co szlachetne i wartościowe, a szczególnie zdrową pobożność.
- 11 grudnia 1941 r. (76 rocznica) – Jedyny raz w XX w. Polska wypowiedziała wojnę innemu państwu; była to Japonia. Wielu naszych przodków sprzeciwiało się rządowej decyzji, a adresat nie przyjął wyzwania. Formalnie jednak konflikt trwał do 1957 r...Nauka: Zazwyczaj to na nas napadano, więc choć raz Polacy zdecydowali: a co tam, chociaż raz rzućmy komuś wyzwanie ;) A już tak na poważnie, w historii często podkreśla się wagę i analizuje dzieje różnych konfliktów. Z jednej strony tak trzeba, bo walki to ważna płaszczyzna historiozofii, ale co Wy na to, gdyby położyć większy nacisk na historię pokojów; że jednak człowiek z człowiekiem i naród z narodem dogadać się potrafi?
- 13 grudnia 1981 r. (36 rocznica) – Tej daty nie trzeba chyba żadnemu Polakowi przedstawiać; wszak to wprowadzenie stanu wojennego.Nauka: Znowu wydarzenie mające w sobie coś z wojny. Czy kiedykolwiek zostanie wprowadzony wieczysty stan pokoju, czy trzeba czekać aż do końca świata?
- 18 grudnia 1529 r. (488 rocznica) – Było już o jedynym w XX w. wypowiedzeniu wojny przez Polskę innemu państwu, to teraz czas na jedyną w naszej historii elekcję vivente rege, czyli sytuację, gdy nowy król zostaje wybrany i mianowany władcą jeszcze za życia poprzednika. W tym wypadku królem został 9-letni Zygmunt II August, syn Zygmunta I Starego. O taką elekcję zabiegała matka małego króla – Bona Sforza, której stosunki z synem później uległy popsuciu. Wyjeżdżając z Polski zabrała z sobą 24 wozy pełne kosztowności.Nauka: Wiem, że może w tym miejscu trochę się powtarzam, ale historia znowu uczy, że konflikty i spory, nietrwałe sojusze i koalicje, to niemal codzienność patrząc z punktu widzenia dziejów.
- 19 grudnia 1972 r. (45 rocznica) – Zakończyła się misja Apollo 17, ostatnia z załogowych eskapad na Księżyc. Bardzo często astronauta jest w naszych oczach wielkim bohaterem – niezwykle odważnym człekiem. I słusznie. Jednakże podobno niektórzy z pierwszych przedstawicieli tej zacnej kategorii śmiałków, nie należeli do zbyt pozytywnych typów.Nauka: Tak czy siak, astronauci uczą, a przez nich historia, że warto przekraczać kolejne granice ludzkich możliwości. Oczywiście pewne wartości i zasady etyczne muszą zawsze być niezmienne.
- 20 grudnia 1991 r. (26 rocznica) – Internet zagościł w Polsce; nasza Ojczyzna została do niego przyłączona.Nauka: Nie jest niczym odkrywczym fakt, iż komputery były i są ważnym urządzeniem dla odbioru Internetu. Czasami jest tak, że jakiś wynalazek w połączeniu z innym tworzy jeszcze wspanialsze dzieło.
- 27 grudnia 1918 r. (99 rocznica) – Wybuchło słynne powstanie wielkopolskie, często nazywane jedynym zwycięskim w naszej historii, chyba nie do końca słusznie. Do jego wybuchu przyczyniło się przybycie Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania poprzedniego dnia. Jako ciekawostkę dodajmy, że w młodości mistrz Paderewski grywał w duecie z Rudolfem Modrzejewskim, który zasłynął jako budowniczy rekordowych mostów w USA.Nauka: Ignacy Jan Paderewski jest znakomitym przykładem człowieka, który potrafił wykorzystać swoje talenty dla dobra Ojczyzny. Potrzeba nam takich ludzi.
- 31 grudnia 1992/1 stycznia 1993 (25 rocznica) – Miał miejsce tzw. „aksamitny rozwód” – rozpadła się Czechosłowacja, po upadku której powstały Czechy i Słowacja. Nieco wcześniej przez pewien czas Czesi i Słowacy spierali się, czy ich państwo powinno się nazywać Czechosłowacja (woleli Czesi), czy Cecho-Słowacja (woleli Słowacy).Nauka: Często w historii detal (nawet znak interpunkcyjny :) ma wielkie znaczenie.
- 3 grudnia 1967 r. (w 2017 r. przypada 50 rocznica wydarzenia) – Południowoafrykański kardiochirurg Christiaan Barnard wykonał pierwszą w historii operację przeszczepu serca u człowieka.Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Pewnie to banał, ale przy tej okazji warto podkreślić, że człowiek jest w stanie robić piękne i wielkie rzeczy, tak jak we wspomnianym powyżej przypadku. Oby tylko jak najrzadziej, a najlepiej w ogóle, nie wykorzystywano ludzkich talentów do spraw zbrodniczych.
- 3 grudnia 1992 r. (25 rocznica) – Wysłano pierwszy w historii SMS. Pracownik Vodafone, niejaki Neil Papworth, przesłał życzenia bożonarodzeniowe swoim kolegom.Nauka: Korzystając na co dzień z dobrodziejstw techniki pamiętajmy przynajmniej od czasu do czasu o ich początkach. Wzbudźmy w sobie wdzięczność, także pod adresem wynalazców, często może zapomnianych; wszak, gdyby nie oni, mogliśmy tego nie mieć.
- 10 grudnia 1972 r. (45 rocznica) – Odszedł z tego świata Walenty Majdański, polski prekursor ochrony życia poczętego, pedagog, publicysta i pisarz.Nauka: Jakże dzisiaj potrzeba ludzi pokroju Walentego Majdańskiego. Życia, także tego poczętego, nie można relatywizować; życia trzeba bronić.
- 14 grudnia 1782 r. (235 rocznica) – Pierwsza próba lotu tzw. montgolfiery, czyli balona skonstruowanego przez słynnych braci Montgolfier.Nauka: Człowiek zaczął podbijać przestworza. Człowiek jest istotą, która potrafi przekraczać coraz bardziej nieosiągalne bariery. Jednocześnie nie jest w stanie do końca zrozumieć siebie i poradzić sam ze sobą. Zrozumienie może przyjść dopiero na drodze wiary.
- 30 grudnia 1922 r. (95 rocznica) – Oficjalne utworzenie ZSRR z Włodzimierzem Leninem na czele.Nauka: O ile, jak wspomnieliśmy, w sposób naturalny mogą umknąć naszej uwadze daty narodzin wielkich postaci i pięknych inicjatyw, o tyle również swój początek mają inicjatywy, które są siedliskiem wielkiego zła i ludzkiej krzywdy.
- 1 grudnia 1962 r. (w 2017 r. przypada 55 rocznica wydarzenia) – Nocą z 30 listopada na 1 grudnia cofnięto warszawski kościół karmelitów pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o 21 metrów w celu poszerzenia Alei Świerczewskiego. Co ciekawe, było to pierwsze tego typu zdarzenie w Europie, a trzecie na świecie (chodzi o przesuniecie obiektu sakralnego).Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Okazuje się, że nie tylko nasza konstytucja majowa była pierwsza w Europie, ale także inicjatywa nieco mniej chwalebna może poszczycić się tym mianem. Swoją drogą i już poważnie, dobrze że kościół przetrwał i nie został zburzony. Uratowały go wysokie koszty polityczne, których władze nie chciały ponosić.
- 4 grudnia 1977 r. (40 rocznica) – Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej, Jean-Bédel Bokassa, koronował się na cesarza, przyjmując imię Bokassa I.Nauka: Niezwykle kosztowne posunięcie (20 mln dolarów), wzorowane na koronacji Napoleona Bonaparte było przejawem megalomanii. Podczas gdy kraj (oficjalnie Cesarstwo Środkowoafrykańskie) pogrążony był w kryzysie gospodarczym, rządy cesarza na dodatek pełne były okrucieństwa. Czasami tak jest, że pod płaszczykiem potęgi i bogactwa skrywa się cała bieda i nędza. Chciałoby się powiedzieć, nihil novi sub sole...
- 18 grudnia 1912 r. (105 rocznica) – Jedno z ważniejszych fałszerstw archeologicznych: Szczątki tzw. człowieka z Piltdown miały być „brakującym ogniwem” ewolucji (człowiekiem-małpą). Dopiero 40 lat później okazało się, że to zwykłe oszustwo (czaszka należała do człowieka, żuchwa do orangutana, a ząb do szympansa :).Nauka: Czasami na siłę próbuje się szukać dowodów na poparcie jakiejś tezy. Może szczególnie wyraźnie widać to w przypadku różnych prawdziwych i rzekomych skamienielin. Niejednokrotnie kończy się to dość komicznie, jak w przypadku człowieka z Piltdown.
- 20 grudnia 1917 r. (100 rocznica) – Powstała Ogólnorosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), z Feliksem Dzierżyńskim na czele.Nauka: Nasza, polska historia wypełniona jest życiorysami wielkich Polaków, z których winniśmy brać przykład. Niestety, są też postacie, na które lepiej spuścić zasłonę milczenia, żeby nie powiedzieć czegoś przykrego...
- 22 grudnia 1887 r. (130 rocznica) – Przyszedł na świat Srinivasa Ramanujan, indyjski genialny matematyk samouk, bez pełnego wykształcenia matematycznego.Nauka: Jakoś to już tak jest, że często w biedzie i tam, gdzie z pozoru nie ma nadziei na lepsze jutro, rodzą się wielkie perły, talenty w różnych dziedzinach. Innymi znanymi przykładami mogą być niektórzy sportowcy, np. piłkarze. Kto wie, może gdyby żyli w przepychu zmarnowaliby swoje talenty, a tak m.in. dzięki ciężkiej pracy i wrodzonemu uporowi dochodzili do wielkości?
20 grudnia 1991 r. Internet zagościł w Polsce dzięki
czemu m.in. ja mogę pisać tego bloga :)
Czas
na pięć moich, dodatkowych, subiektywnych propozycji rocznicowych:
Zbliża się Sylwester, czyli powoli kończymy wykazy rocznicowe na
ten rok
Na
koniec przychodzi czas oczywiście na pewnie mniej ważne daty, ale z
nich również możemy czegoś się nauczyć :)
Tym
sposobem kończymy wykaz grudniowych rocznic. Większą ich liczbę
znajdziecie chociażby na starej, poczciwej wikipedii ;)
Jeśli
tylko macie ochotę odsyłam Was do pozostałych wykazów rocznic na
moim blogu:
Pozdrawiam
Was ciepluteńko (szczególnie w tej porze roku :) i liczę, że
będziecie do mnie zaglądać jak najczęściej. Pamiętajcie, że
jesteście tu mile widziani. Zapraszam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz