środa, 6 czerwca 2018

#41 Historia nauczycielką życia | Czerwcowe nauki

    Cóż tam, panie, w czerwcu?

Parafrazą słynnego pytania, które rozpoczyna „Wesele” Wyspiańskiego, także i my startujemy z wykazem subiektywnie najważniejszych i tych mniej ważnych rocznic; tym razem bierzemy pod lupę szósty miesiąc roku. Zapraszam!



fot. Kanenori (Pixabay.com)

5 rocznic, o których musimy/powinniśmy pamiętać:

  1. 4 czerwca 1989 r. (w 2018 r. przypada 29 rocznica wydarzenia) – Tego dnia odbyła się w Polsce pierwsza tura pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wielkim zaskoczeniem była zdecydowana wiktoria obozu „Solidarności”.
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Czasami tak jest w naszym życiu, że przypomina ono takie częściowo wolne wybory. Zamiast przykładowo zaangażować się w coś dobrego tak na 100% pozostawiamy sobie jakiś tam procent na bylejakość czy wręcz zło. Odpowiedzmy sobie na pytanie czego w naszym życiu może dotyczyć to spostrzeżenie. Mile widziane propozycje w komentarzach.
  2. 6 czerwca 1944 r. (74 rocznica) – Pierwsze lądowania aliantów w Normandii. Właśnie tego dnia tzw. 2 Batalion Rangersów został desygnowany do zdobycia niemieckiej baterii ciężkich dział na klifie Pointe du Hoc. Nie dość, że od powodzenia tej akcji w zdecydowanej mierze zależał sukces całej operacji alianckiej i być może ostateczny rezultat całej wojny, to jeszcze było to coś w rodzaju mission impossible.
    Nauka: Klasyczna akcja z puentą – wszystko jest możliwe, trzeba tylko wierzyć. Mnie nazwa batalionu kojarzy się ze słynnymi wojownikami Power Rangers, których cechą charakterystyczną były m.in. różnobarwne uniformy. Lubię takie skojarzenia w historii. Z jednej strony mogą nam one pomagać w zapamiętywaniu osób czy faktów, z drugiej mogą się w ten sposób rodzić znakomite wnioski.
  3. 24 czerwca 972 r. (1046 rocznica) – Mieszko I zwyciężył wojska margrabiego Marchii Łużyckiej, niejakiego Hodona wspieranego przez Zygfryda von Walbeck. Bitwa miała miejsce pod Cedynią i jest jedną z najważniejszych bitew w naszej historii, a z pewnością jedną z najlepiej kojarzonych przynajmniej jeśli chodzi o początki naszych dziejów.
    Nauka: Tego typu wydarzenie jest często roztrząsane m.in. w kontekście stosunków polsko-niemieckich. Nawet mówi się i pisze dość często o naszych zazwyczaj złych relacjach z zachodnimi sąsiadami. Nie można jednak twierdzić, że ZAWSZE tak było, czego dowodzą dzieje tych dwóch narodów. Warto wystrzegać się zbyt częstego stosowania kwantyfikatorów wielkich. Zapraszam do stosownego tekstu im poświęconego. Odsyłam również do znakomitego wykładu prof. Andrzeja Nowaka na temat relacji polsko-niemieckich, których kanwą jest pokój w Budziszynie z 1018 r.
  4. 28 czerwca 1914 r. (104 rocznica) – Zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda dokonane przez Gawriłło Principa. To wydarzenie uznaje się powszechnie za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.
    Nauka: Podobno rząd serbski próbował ostrzec dwór austriacki o możliwym zamachu. Koniec końców i tak do niego doszło. Czy rzeczywiście nie dało się zapobiec tej strasznej, wieloletniej tragedii, jaką była wojna? Chętnie śmiejemy się z losów i przygód Franka Dolasa z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Tymczasem Gawriłło Princip rozpętał I i to nie na żarty.
  5. 28 czerwca 1956 r. (62 rocznica) – Masowa demonstracja uliczna i strajk generalny w Poznaniu; początek walk zbrojnych.
    Nauka: Słynne wydarzenia poznańskiego czerwca dowodzą determinacji ludu i sprzeciwu wobec tyranii władzy. Jak ja zachowałbym się, gdyby przyszło mi stanąć do walki w obronie wolności i prawdy?

Spot upamiętniający Poznański Czerwiec 1956, przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej

Pamiętajmy też m.in. o:

12 czerwca 1863 r. – śmierć na stokach Cytadeli Warszawskiej ks. Agrypina Konarskiego, zasłużonego uczestnika powstania styczniowego;
14 czerwca 1940 r. – pierwszy w historii obozu w Auschwitz transport więźniów (byli z Tarnowa);
16 czerwca 1903 r. – Henry Ford założył koncern Ford Motor Company;
18 czerwca 1815 r. – klęska Napoleona pod Waterloo;
22 czerwca 1792 r. – ustanowienie orderu Virtuti Militari przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego;
23 czerwca 1818 – prochy Tadeusza Kościuszki spoczęły w krypcie św. Leonarda na Wawelu;
26 czerwca 1295 r. – od momentu koronacji Przemysła II na króla Polski, która miała miejsce tego dnia, Orzeł Biały stał się symbolem Polski;
27 czerwca 1863 r. – w Wilnie stracono Zygmunta Sierakowskiego, dowódcę powstańczego na Litwie;
27 czerwca 1978 r. – start Sojuz-30 z Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie


5 rocznic, o których możemy pamiętać:
  1. 1 czerwca 1938 r. (w 2018 r. przypada 80 rocznica wydarzenia) – publikacja pierwszego odcinka przygód Supermana.
    Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Superman, Batman, Spiderman, Zorro, Janosik, wspominani uprzednio Power Rangers – to tylko przykłady znanych z historii mniej lub bardziej fikcyjnych bohaterów. Walczący ze złem dzielni i mężni bohaterowie są ulubieńcami i inspiracjami wielu pokoleń. Ważne, żeby granica między tym co dobre i tym co złe, była zawsze wyraźna. Generalnie legendarne postacie z komiksów czy bajek są czymś bardzo fajnym i twórczym. Swoją drogą ciekawe, gdyby zamiast osiłków i odważniaków głównym bohaterem był ktoś słaby, dla którego słabość jest mocą. Znacie przykłady takich mniej stereotypowych bohaterów? Piszcie w komentarzach.
  2. 4 czerwca 1783 r. (235 rocznica) – Pierwszy pokazowy lot balonu na ogrzane powietrze zwanego montgolfierą od nazwiska twórców – Jacquesa i Josepha Montgolfier.
    Nauka: To trywializm, ale marzenia się spełniają. W tym przypadku marzenie Ikara o lataniu, stało się faktem. Historia przepełniona jest podobnymi zdarzeniami, ale okiełznanie przez człowieka powietrza, to zapewne jedno z przełomowych.
  3. 20 czerwca 451 r. (1567 rocznica) – Rzymianie i Wizygoci pokonali Hunów w bitwie na Polach Katalaunijskich.
    Nauka: Pokonanymi dowodził prawdziwy postrach ówczesnej Europy – Attyla. Ktoś wygrywa, ktoś przegrywa, ewentualnie brak rozstrzygnięcia – życie... Z przedziwnej mozaiki takich wydarzeń w dużej mierze składa się historia.
  4. 27 czerwca 1905 r. (113 rocznica) – Marynarze pancernika Potiomkin zbuntowali się przeciw carskiemu dowództwu.
    Nauka: Chociaż tamte wydarzenia radziecka propaganda wykorzystała jako przykład rzekomej gotowości bojowej marynarzy i ich troski o robotniczo-chłopskie ideały, w rzeczywistości buntownikom nie przyświecały wówczas tak wzniosłe cele i idee. Chodziło jedynie o... zepsute mięso. Wypisz, wymaluj przykład propagandy, która tworzy świat nierzeczywisty.
  5. 29/30 czerwca 1934 r. – „Noc długich noży” w Niemczech – Adolf Hitler pozbył się 77 przeciwników ruchu narodowosocjalistycznego.
    Nauka: Ot, przykład działania machiny, która niosła śmierć w tak wielu miejscach świata, kiedy ktoś decyduje się pozbyć prawdziwych lub domniemanych wrogów. Tak było w III Rzeszy, tak było w Rosji, tak było (i niestety nierzadko jest) w wielu miejscach świata. Gdy taka machina już się rozkręci, trudno ją zatrzymać, żeby nie przynosiła bezsensownego rozlewu krwi.

Można też pamiętać m.in. o:

2 czerwca 1953 r. – pierwsza w historii transmisja telewizyjna koronacji królewskiej – Elżbieta II została królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
4 czerwca 2008 r. – zmarła polska siatkarka Agata Mróz-Olszewska;
5 czerwca 1938 r. – debiut polskich piłkarzy na mundialu (przeciwko Brazylii);
5 czerwca 1257 r. – książę Bolesław Wstydliwy wydaje przywilej lokacyjny Krakowa;
8 czerwca 1783 r. – początek największej w czasach historycznych erupcji wulkanu (Laki);
12 czerwca 2003 r. – początek emisji TV Trwam;
14 czerwca 1958 r. – uruchomiono pierwszy w Polsce reaktor jądrowy w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą;
15 czerwca 1924 r. – rdzenni Amerykanie otrzymali obywatelstwo;
19 czerwca 1963 r. – początek I Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu;
27 czerwca 1798 r. – Kanadyjczyk Joshua Slocum stał się pierwszym człowiekiem, który samotnie opłynął świat;
28 czerwca 1838 r. – Wiktoria koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii; to w okresie jej panowania Imperium Brytyjskie zajmowało 1/4 lądów ziemi;
30 czerwca 1908 r. – na Syberii, nad rzeką Podkamienna Tunguzka wydarzyło się coś, czego do dziś nie udało się wyjaśnić; nosi ono nazwę katastrofa tunguska



To dla Ciebie, za to, że jesteś i czytasz kolejny wpis rocznicowy :)
fot. Free-Photos (Pixabay.com)

To byłoby na tyle jeśli chodzi o 10 już blogową odsłonę rocznic, tym razem czerwcowych. Nie krępujcie się i piszcie w komentarzach jakie są może jeszcze inne Wasze typy wydarzeń, o których warto lub można pamiętać. Moje zestawienia są zawsze subiektywne. Z chęcią poznam Wasze propozycje.

Odsyłam dla przypomnienia do majowych nauk oraz do starszych wpisów rocznicowych.


Pozdrawiam wszystkich serdecznie i niezmiennie zapraszam już za tydzień na kolejne nasze spotkanie z historią. Wierzę, że znów czegoś ciekawego nas ona nauczy. A Wy?


Bibliografia wpisu:
  1. HISTORYCZNE WYDARZENIA CZERWCA (kiedy pisałem tego posta link po lewej działał; nie wiem jak teraz, ale gdy publikowałem ten tekst link nie działał; tak czy inaczej umieściłem go w bibliografii);

2 komentarze:

  1. 4 czerwca 1989 r. - masakra na placu Niebiańskiego Spokoju w Chinach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za przypomnienie rocznicy. Z przyjemnością poznam jeszcze inne Wasze propozycje.
      Pozdrawiam.

      Usuń