środa, 7 marca 2018

#27 Historia nauczycielką życia | Marcowe nauki

    Czy pamiętamy, że w marcu...

A skoro już prawie tydzień temu rozpoczęliśmy marzec najwyższy czas, żeby przyjrzeć się marcowym rocznicom, tym najważniejszym i tym zdecydowanie mniej ważnym. Jak co miesiąc zapraszam na moje subiektywne rankingi.



5 rocznic, o których musimy/powinniśmy pamiętać:

1. 5 marca 1940 r. (w 2018 r. przypada 78 rocznica wydarzenia) – Tamtego dnia zapadł wyrok, który doprowadził do zbrodni katyńskiej przeprowadzonej na polskich oficerach. Tajny dokument został podpisany przez: J. Stalina, Ł. Berię, K. Woroszyłowa, W. Mołotowa i A. Mikojana.
Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Nie da się ukryć, że można by tu wysnuć bardzo wiele nauk, które płyną z tamtego, straszliwego dnia. Ja ograniczę się tylko do jednej: Jak to jest, że podpisy kilku osób zadecydowały o losie tysięcy polskich oficerów? Nasunęła mi się jednak taka refleksja, która na pozór może wydawać się nie na miejscu. Chodzi o pewne porównanie – czy w dobie Internetu i mediów społecznościowych nie jest czasem tak, że jakaś krzywdząca opinia (pomówienie, oszczerstwo, przykry żart, plotka, itp.) jednej osoby może wyrządzić bardzo wiele zła dużej liczbie ludzi? Słowo może być czasem podobne do kuli, która przeszywa na wylot... Trzeba się pilnować.

2. 7 marca 1000 r. (1018 rocznica) – Tej daty, przynajmniej rocznej, nie trzeba chyba nikomu objaśniać – tu oczywiście chodzi o Zjazd gnieźnieński, a konkretnie o jego początek.

Nauka: Wiemy, że to sławetne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III przyniosło Polsce wiele dobrego. Wiele uczy nas tamto wydarzenie? A czego szczególnie? Może tego, że relacje polsko-niemieckie naprawdę bywały dobre.

3. 8 marca 1917 r. (według kalendarza gregoriańskiego, 101 rocznica) – Wybuch tzw. rewolucji lutowej w Piotrogrodzie. Jak pewnie pamiętamy doszło do obalenia caratu i powstania dwuwładzy. Jest to pierwsza z dwóch wielkich rewolucji rosyjskich tamtego roku. Druga to oczywiście ta październikowa, o której pisałem już nieco w rocznicach październikowych właśnie i w tekście o nauce płynącej z Cova da Iria.

Nauka: Być może nie wiemy, że jednym z czynników, który miał wielki wpływ na sukces rewolucjonistów była prohibicja – jako jeden z nielicznych carów podjął się jej Mikołaj II. Chciał walczyć z alkoholizmem, ale niestety skończyło się to dla niego fatalnie. Czy to wydarzenie uczy nas, że nie warto zwalczać nadużywanie alkoholu. Wręcz przeciwnie – trzeba robić ile się da w walce o trzeźwość. Tym bardziej, że alkohol to jeden z tych napojów, który zrobił w dziejach niesłychaną furorę i okrył się jakże bardzo złą sławą. Ileż dramatów, ileż łez, ileż przedwczesnych zgonów... Co zrobić, żeby te błędy nie powtarzały się w przyszłości?

4. 13 marca 1943 r. (75 rocznica) – Początek likwidacji krakowskiego getta, która odbywała się przez dwa dni.

Nauka: Przy okazji chciałbym jeszcze przypomnieć drugą znaczącą datę: 21 marca 1933 r. miało miejsce utworzenie KL Dachau na rozkaz Heinricha Himmlera – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Myślę, że to bardzo ważne daty szczególnie w kontekście aktualnych sporów polsko-żydowskich. Dlatego warto jednoznacznie wykrzyczeć: obozy były niemieckie!!! Zdarzały się oczywiście przypadki kolaboracji Polaków z Niemcami, ale kolaborowali także Żydzi. Cała machina zagłady była jednak niemieckim dziełem, a Polacy byli także ofiarami, w żadnym wypadku zbrodniarzami, jako naród (przeczytaj też wpis nr 25 oraz mój inny tekst).

5. 26 marca 1943 r. (75 rocznica) – Słynna akcja pod Arsenałem.

Nauka: Pewnie czytaliśmy „Kamienie na szaniec”. W związku z tym pamiętamy dobrze tę bohaterską akcję, gdy członkowie Szarych Szeregów odbili więźniów Gestapo. W jej trakcie udało się uwolnić także Jana Bytnara ps. Rudy, jednego z najbardziej zasłużonych działaczy podziemia. Jednakże na skutek odniesionych ran zmarł 30 marca. Może to zabrzmi trywialnie, ale w ciągu dziejów nie brakowało ludzi, którym winni jesteśmy ogromny dług wdzięczności (odsyłam też do tekstu o innym niezwykle odważnym człowieku – Kazimierzu Andrzeju Kottcie). Oddajmy im hołd minutą ciszy i zastanówmy się nad tą nauką...

Pamiętajmy też m.in. o:
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych;
4 marca 1386 r. – Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski;
8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet :)
10 marca - Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (w Polsce :)
9/10 marca 1945 r. – Odbył się jeden z najokrutniejszych nalotów dywanowych (cel: całkowite unicestwienie celu) w czasie II wojny światowej (USA zrzuciło 2 tys. ton bomb na Tokio);
12 marca 1938 r. – Anschluss Austrii do III Rzeszy;



Wniosek Ławrentija Berii z akceptacją członków Politbiura WKP(b) – podstawa decyzji katyńskiej z 5 marca 1940 (pierwsza strona dokumentu)
źródło: domena publiczna

5 rocznic, o których możemy pamiętać:

1. 3 marca 1973 r. (w 2018 r. przypada 45 rocznica wydarzenia) – Podpisanie w Waszyngtonie konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES.

Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Oczywiście jestem wielkim zwolennikiem ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Ktoś to kiedyś ładnie powiedział czy napisał, że my tylko pożyczyliśmy wiele z tych rzeczy, które mamy od przyszłych pokoleń. I to jest prawda. Taka mi się jednak nasunęła refleksja, nieco powiązana z tymi kwestiami; gdy słucham o tym czy powinno się zakazać hodowli fretek, czy nie zaraz jakoś nasuwa mi się myśl o dzieciach, które zabija się w łonach matek, a nawet po wyjęciu pozostawia w kubłach aż same umrą... „Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli” (Łk 12,7) – czytamy w Biblii. Czy jedno dziecko nienarodzone nie jest ważniejsze niż wiele fretek? Ma się rozumieć, że znęcanie się nad zwierzętami i hodowanie ich w nieodpowiednich warunkach jest moralnie złe. To jasne! Ale czy nie powinno się więcej uwagi przywiązywać dzieciom nienarodzonym?

2. 13 marca 1933 r. (85 rocznica) – W Niemczech powołano do życia Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego. Aż do końca wojny przewodził mu Joseph Goebbels.

Nauka: Kłamstwa ubrane w piękne słowa, okrucieństwa ubarwiane literackim językiem, zło w przebraniu dobra. Historia dowodzi, że podobnie jak choćby w przypadku wspomnianej na początku dzisiejszego spotkania uchwały ZSRR skazującej polskich oficerów, w świecie występuje nieraz okrutna przewrotność i perfidia. Do czego jeszcze zdolny jest człowiek? Oby tylko do czynienia większego dobra, bo limit zła jako ludzie już bardzo dawno przekroczyliśmy.

3. 18 marca 1314 r. (704 rocznica) – Na stosie spłonął ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy – Jakub de Molay.


Nauka: Pewnie dobrze znamy tę historię o rzekomym przekleństwie, które miał rzucić de Molay na papieża, króla i rycerza. Tak czy inaczej powinno się uważać na słowa. W wierze katolickiej funkcjonuje coś takiego jak przekleństwa i błogosławieństwa. Znane są przypadki, gdy rzeczywiście dobre lub złe słowa spełniały się. Można w to wierzyć albo nie, choć ja myślę, że zdecydowanie trzeba. Warto o tym poczytać w Internecie.


4. 18 marca 1863 r. (155 rocznica) – Bitwa pod Grochowiskami, jedna z najbardziej krwawych w powstaniu styczniowym.


Nauka: Ta bitwa był ostatnią z udziałem tzw. żuawów śmierci, którzy byli charakterystyczną formacją tego powstania. Ich znakiem rozpoznawczym była niezłomność w boju: ślubowali, że w walce mogą albo zwyciężyć, albo zginąć. Nie uznawali żadnego wycofywania się. Tak sobie myślę, że taka dewiza jest wcale niegłupia także jeśli chodzi o nasze codzienne życie. Nie o to chodzi, że mamy fizycznie z kimś walczyć do upadłego, ale np. na płaszczyźnie wartości to całkiem na miejscu, to coś bardzo chwalebnego. Wydaje się, że mamy dzisiaj deficyt ludzi, którzy są takimi „żuawami śmierci” czy raczej „żuawami wartości”. Wymieńmy kilku: Mary Wagner, prof. Chazan. A jakie są Twoje typy?


5. 19 marca 2008 r. (10 rocznica) – Satelita Swift zaobserwował rozbłysk o tajemniczej nazwie gamma GRB 080319B, w konstelacji Wolarza z odległości 7,5 mld lat świetlnych.


Nauka: 1 rok świetlny to ok. 9,5 bilionów km. Jak wyobrazić sobie takie odległości? Głowa mała... Jak sobie człowiek pomyśli, jak wielkie odległości są we Wszechświecie i jak wiele lat już za nami, to wydaje się czymś oczywistym, że za tym wszystkim Ktoś musi stać. Odsyłam tutaj do tekstu z mojego drugiego bloga. 



Start rakiety Delta 7320 z satelitą Swift na pokładzie
źródło: domena publiczna

Można też pamiętać m.in. o:
14 marca – Dzień Liczby Pi :);
16 marca 1713 r. – Rozpoczął się proces najsłynniejszego zbójnika Janosika, w Liptowskim Mikułaszu (czy Marek Perepeczko już wtedy żył? ;);
20 marca 1815 r. – Napoleon znów w Paryżu po ucieczce z Elby;
22 marca – Światowy Dzień Wody; tego też dnia w 1888 r. w Anglii utworzono pierwszą w historii ligę piłki nożnej – The Football League;
23 marca 1919 r. – Benito Mussolini powołał do życia Związki Kombatanckie (w Mediolanie);
29 marca 1848 r. – Wiosna Ludów; w Rzymie powstał Zastęp Polski – formacja wojskowa, której założycielem był Adam Mickiewicz, znana też jako „Legion Mickiewicza”.

Dobrnęliśmy właśnie do końca naszego dzisiejszego rocznicowego spotkania z historią. Mam nadzieję, że było to w miarę sensowne. Podzielcie się opiniami w komentarzach. Napiszcie też jakieś swoje typy jeśli chodzi o marcowe daty.

Pozdrawiam Was i zapraszam już za tydzień na trzeci wpis z miniserii „100+ Cudowna historia Polski”. Kto jeszcze nie wie o co biega, odsyłam do dwóch poprzednich wpisów.

PS Jak wiecie albo nie od pewnego czasu Biblia i Historia jest również na platformie Blasting News. Zachęcam Was gorąco do przeczytania moich najnowszych tekstów:
1. Nie wierzysz w cuda? Czy to on jest zamieszany w spór wokół nowelizacji ustawy o IPN? [wideo], https://pl.blastingnews.com/felietony/2018/03/czy-to-on-jest-zamieszany-w-spor-wokol-nowelizacji-ustawy-o-ipn-wideo-002370507.html
i udostępnienia ich w Internecie. Przyjemnej i owocnej lektury życzę :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz