czwartek, 5 kwietnia 2018

#31 Historia nauczycielką życia | Kwietniowe nauki

  Kwiecień, kwiecień, a w kwietniu...

… zdarzyło się bardzo, bardzo, bardzo wiele interesujących i niesłychanie ważnych zdarzeń :) Za chwilę się przekonacie, ile się działo w czwartym miesiącu roku. Na bazie dotychczas przygotowywanych comiesięcznych rocznic w mojej skromnej opinii kwiecień rządzi, jeśli chodzi o prawdziwe niezwykłości jakie się wydarzyły w kwietniu. Normalnie brak słów :) Chociażby 3 kwietnia obchodzimy według mnie drugie co do ważności zdarzenie w całej historii świata. A 5 kwietnia to najważniejsza data w dziejach!!! Jest też najważniejsza data w historii Polski! Uff, ale po kolei.5 rocznic, o których musimy/powinniśmy pamiętać:

 1. 1 kwietnia 1656 r. (w 2018 r. przypada 362 rocznica wydarzenia) – Właśnie zaraz na początku kwietnia obchodzimy rocznicę słynnych ślubów lwowskich króla Jana II Kazimierza. To wtedy władca zawierzył opiece Matki Bożej całą Ojczyznę i obrał ją Królową Polski. Zadeklarował też walkę ze Szwedami do upadłego.
  Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Można by tutaj wypisać wiele truizmów, oczywistości, ale ja chciałbym tutaj podkreślić jedno – jesteś wielki, kiedy klękasz. Polska jako naród klęczała wielokrotnie, przyciskana do ziemi pięścią czy buciorem zaborczym lub okupacyjnym, ale wielka była zawsze wtedy, gdy klękała przed Bogiem, który zawsze pomagał jej powstawać. Tylko potrzeba troszkę wiary, że mamy w Niebie Orędowniczkę, która jest Królową nie tyle formalnie, ale pragnie być Królową naszych serc.
 2. 3 kwietnia 33 r. (1985 rocznica) – Właśnie ta data jest najczęściej podawana jako dzień zbawczej Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu (inna propozycja: 7 kwietnia 30 r.). Tak naprawdę konkretne daty w tym i poniższym Wydarzeniu są na dalszym planie. Liczy się to, co się wtedy dokonało.
  Nauka: Co tu wiele gadać. Lepiej uklęknąć i po prostu zamilknąć...
 3. 5 kwietnia 33 r. (1985 rocznica) – Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (niektórzy podają, że było to 9 kwietnia 30 r.).
  Nauka: Czyli to, co niedawno wierzący świętowali. W Wielki Piątek warto było porozmyślać nad szaleństwem z Miłości, nad oceanem Miłosierdzia, które uczy każdego z nas, żeby chociaż spróbować przyjąć do własnej świadomości i serca to, co wtedy się wydarzyło. Natomiast 5 kwietnia to najważniejsza data w całej historii. Całej! Absolutnie całej!!! Nie było i nie będzie ważniejszej daty. Naprawdę bardzo polecam ten tekst; nie jest długi, a daje do myślenia. Uwaga: Ateisto, czytasz na własną odpowiedzialność. Grozi Ci natychmiastowa wiara w prawdziwość zmartwychwstania ;)
 4. 14 kwietnia 966 r. (1052 rocznica) – Bardzo często właśnie 14 kwietnia uznaje się za datę dzienną Chrztu Polski. Chyba większość historyków uważa, że wtedy wypadała Wielka Sobota, czyli dzień, gdy udzielano chrztu. Zapraszam też do poczytania o Mieszku w innym tekście.
  Nauka: Wiadomo, że wśród historyków nie ma zgodności czy to rzeczywiście był 966 r., a tym bardziej 14 kwietnia. Jedno jest pewne: To był absolutnie wyjątkowy dzień w naszej historii. Dla mnie, a zapewne nie jestem w tym względzie osamotniony, to z kolei najważniejsza data w całej historii Polski.
 5. 23 kwietnia 997 r. (1021 rocznica) – Męczeńska śmierć św. Wojciecha.
  Nauka: Przelana krew św. Wojciecha (za Zachodzie znanego jako Adalbert) nie poszła na marne. Wiemy jak to się potoczyło: kanonizacja Wojciecha, pielgrzymka Ottona III, Biskup męczennik patronem Polski, itd. Wiele ciekawostek o św. Wojciechu można znaleźć we wpisie ze specjalnej serii.

Pamiętajmy też m.in. o:
2 kwietnia 2005 r. – śmierć Jana Pawła II;
3 kwietnia 1940 r. – rozpoczęły się masowe egzekucje polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, dokonane przez NKWD;
9 kwietnia 1241 r. – bitwa pod Legnicą;
10 kwietnia 1941 r. – początek oblężenia Tobruku;
10 kwietnia 2010 r. – katastrofa smoleńska;
11 kwietnia 1079 r. – męczeńska śmierć biskupa św. Stanisława ze Szczepanowa;
15 kwietnia 1912 r. – zatonął Titanic;
16 kwietnia 2003 r. – tzw. Traktat ateński poświęcony wejściu 10 państw (w tym Polski) do UE;
19 kwietnia 1943 r. – wybuch powstania w getcie warszawskim;


5 rocznic, o których możemy pamiętać:
 1. 15 kwietnia 1848 r. (w 2018 r. przypada 170 rocznica wydarzenia) – Miała miejsce największa próba ucieczki niewolników w USA. To wydarzenie wpłynęło na wypracowanie kompromisu między Północą a Południem. Było też inspiracją dla Harriet Beecher Stowe do napisania powieści „Chata wuja Toma”.
  Proponowana przeze mnie nauka z wydarzenia: Wpisałem to wydarzenie tutaj też dlatego, że bardzo lubię wspomnianą książkę. Kiedy pierwszy raz ją czytałem, byłem zachwycony. Polecam. W historii znamy koncepcje nadludzi, podludzi, itd. Tego było wiele. Jedni ważniejsi, inni mniej ważni. Biali, czerwoni, żółci, czarni... C' est la vie. Patrząc jednak tak trzeźwo, to jaki sens ma wartościowanie ludzi? No jaki? Przecież każdy z nas rodzi się i umiera. I jak mawia Szymon Hołownia, jaki sens ma to czy będziesz miał wystukane więcej tytułów na cmentarzu i najpiękniejszy pomnik? Nie o to chodzi, że nie warto się uczyć, pracować i starać. Nawet trzeba! Ale wartościowanie nie ma sensu. Dla wierzących ważne jest to, jakie wartości pójdą za nami na Drugi Brzeg.
 2. 15 kwietnia 2013 r. (5 rocznica) – Zginęły 3 osoby, a 264 zostały ranne na skutek zamachu podczas trwania maratonu bostońskiego.
  Nauka: Tak to czasem bywa, że wydarzenia sportowe czy jakiekolwiek całkiem szczytne inicjatywy, które powinny wyzwalać (i wyzwalają) w ludziach pozytywne emocje nawet mimo wysiłku i poświęcenia, są często zatruwane i niweczone przez przejawy zła w jakiejkolwiek postaci. Czy człowiek może tu na ziemi uciec od cierpienia? Czy może zasłodzić rzeczywistość? Czy może osiągnąć szczęście już tu na ziemi?
 3. 21 kwietnia 753 r. p.n.e. (2771 rocznica) – Założenie Rzymu przez Romulusa – tak twierdził Marek Terencjusz Warron. Nie chcę skłamać, ale to chyba najstarsza data, jaką przywoływałem w trakcie comiesięcznych rocznicowych nauk :)
  Nauka: Jakoś tak to się przewija w tych naszych rocznicach, że coś się zaczyna, coś się kończy. Ktoś się rodzi, ktoś umiera. Imperia się rodzą i upadają. Tempus fugit, aeternitas manet...
 4. 26/27 kwietnia 1943 r. (75 rocznica) – Rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, przekazując światu słynne raporty o sytuacji panującej w „piekle na ziemi”.
  Nauka: Ilekroć czytam czy słyszę o Pileckim, po prostu nie mogę uwierzyć... To jest nie do pomyślenia, jak można dać się dobrowolnie schwytać i przewieźć do obozu, gdzie jeszcze wówczas nawet nie wiedziano, jak to tam wygląda. Jakie szanse Pilecki sobie dawał, że stamtąd kiedykolwiek wróci? Spędził tam trzy lata i wkręcił w tajną sieć o nazwie Związek Organizacji Wojskowej (ZOW) ok. 1000 ludzi! Jak ja, Ty, zachowalibyśmy się na jego miejscu? Ja odpowiadam sobie w duchu na to pytanie i ze wstydem pochylam głowę upamiętniając rotmistrza Pileckiego i innych bohaterów...
 5. 30 kwietnia 1993 r. (25 rocznica) – Na sztandary Wojska Polskiego została wprowadzona słynna dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
  Nauka: Przeżytek? Średniowiecze? Ciemnogród? Prapisiory? Ci od Rydzyka? A może po prostu normalni i ci, którzy naprawdę trzeźwo myślą?

Wilczyca kapitolińska. To ona miała wykarmić Romulusa i Remusa...
źródło: domena publiczna

Można też pamiętać m.in. o:
3 kwietnia 1973 r. – Motorola wprowadziła na rynek prototyp współczesnego telefonu komórkowego – DynaTAC;
3 kwietnia 1948 r. – Harry Truman podpisał ustawę wprowadzającą Plan Marshalla;
5 kwietnia 1573 r. – pierwszy stały most w Warszawie projektu Erazma z Zakroczymia;
6 kwietnia 1917 r. – Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Cesarstwu Niemieckiemu;
9 kwietnia 1993 r. – zakończenie produkcji montowanego w samochodach Warszawa, Żuk, Tarpan i Nysa polskiego silnika S-21 (coś dla miłośników historii motoryzacji :);
18 kwietnia 1518 r. – koronacja królowej Bony Sforzy na Wawelu;
22 kwietnia 1908 r. – urodziła się Ludwika Wawrzyńska – pedagog, bohaterka, która uratowała z pożaru czworo dzieci, sama umierając w wyniku poparzeń;
22 kwietnia 1908 r. i 1940 r. – urodziła się i została zamordowana w Katyniu najprawdopodobniej w dniu swoich urodzin Janina Lewandowska – jedyna kobieta-ofiara tamtej zbrodni;
27 kwietnia 1993 r. – katastrofa samolotu wiozącego piłkarską reprezentację Zambii; zdarzenie miało miejsce u wybrzeży Gabonu. Nikt nie przeżył...;
30 kwietnia 1598 r. – Henryk IV wydał edykt nantejski;
30 kwietnia 1945 r. – samobójstwo Adolfa Hitlera i jego kochani Evy Braun.Martin Cooper, zwany ojcem telefonii komórkowej, trzyma Motorolę DynaTAC

Myślę, że na bazie powyższych rocznic widać, że kwiecień to miesiąc wyjątkowy w historii świata i Polski. Pewnie wielu nie zgadza się z takim stanowiskiem, ale to w niczym nie zmienia faktu, że tak wiele, naprawdę kluczowych zdarzeń, miało miejsce właśnie w czwartym miesiącu roku. 

A ja Was ściskam i pozdrawiam, zapraszając oczywiście już za tydzień na kolejne spotkanie z Historią nauczycielką życia.


PS A może masz ochotę jeszcze coś poczytać?
To wcale nie jest żart na prima aprilis! To zdarzyło się naprawdę [wideo];
Czekasz na wiosnę i Wielkanoc? Pierwsza wiosna dawno przyszła, ale idą kolejne!;
Czy to on jest zamieszany w spór wokół nowelizacji ustawy o IPN? [wideo]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz